Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The elegant elements at play on the Cooper headboard make it a natural choice for a sophisticated bedroom. A slightly arched design features winged sides for a luxurious look. Optional nailhead trim adds a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 10.25 |
| Cubes | 42.48 |
| Fabric | B124-002 |
| Fabric Shown | B124-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 53.88 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered wing headboard with optional nailhead trim across top rail and outside of wings | Yes |
| Headboard is designed for use with standard bed frame | Yes |
| Depth | 13.75 in (34.92 cm) |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Height | 53.88 in (136.86 cm) |
| Width | 88 in (223.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.