Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Maxime shelter bed offers chic contemporary style with a touch of tradition. Creating a classic feel, the upholstered headboard features button tufting and graceful wings accentuated by welting. A fully upholstered footboard and side rails enhance the soft look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 12.8 |
| Cubes | 67.37 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B721-002 |
| Fabric Shown | B721-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 323FR4Q, 323H64Q |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Width | 69 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 323FR4Q Maxime Footboard/Side Rails and 323H64Q Maxime Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 270.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.5 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 270.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 10 in and 25.4 cm |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 93.50 in (237.49 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Width | 69 in (175.26 cm) |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fully upholstered headboard, footboard and side rails with buttoned panel and welt on headboard only | Yes |
| Slat support system with adjustable center support | Yes |
| Qty On Hand | 16 |
| Height | 58 in (147.32 cm) |
| Overall Product Height | 58 |
Reviews
There are no reviews yet.