Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Griffin headboard has a unique flange detail along the edge of its simple shape. The design gives it both a casual and modern style. The wood feet are available in the Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 10.25 |
| Cubes | 28.37 |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Overall Product Height | 59.75 |
| Overall Product Width | 84.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 101.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 101.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully-upholstered headboard with flange | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 2.63 in (6.68 cm) |
| Height | 59.75 in (151.77 cm) |
| Width | 84.75 in (215.27 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.