Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean modern lines and elegant button tufting unite in the transitional Derrick tufted bed. A high headboard and footboard give this fully upholstered bed a strong, welcoming presence. The exposed wood feet are available in espresso or smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 62.54 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 32.25 in and 81.92 cm |
| Kitted Skus | 765AR66, 765H66 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60.13 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Pieces Shown | 765AR66 Derrick Footboard/Side Rails and 765H66 Derrick Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 216.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 216.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard and footboard | Yes |
| Fully upholstered side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.75 in and 22.23 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 86.63 in (220.04 cm) |
| Height | 60.13 in (152.73 cm) |
| Width | 82.5 in (209.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.