Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The elegant elements at play on the Cooper wing bed make it a natural choice for the sophisticated bedroom. A slightly arched headboard features winged sides for a luxurious look. Optional nailhead trim adds a refined touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Storage Bed |
| Com | 16.25 |
| Cubes | 42.60 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Kitted Skus | 754H74, 754SFR4 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Shown | 754H74 Cooper Headboard and 754SFR4 Cooper Storage Footboard/Side Rails |
| Product Name Search | Cooper Fabric Storage Shelter Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 290.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 12.25 in and 31.12 cm |
| Top Of Slat | 2.75 in and 6.99 cm |
| Total Shipping Weight | 290.0 |
| Website Material | Fabric |
| Drawer Interior Dimensions (total): W 60.38 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Fully upholstered headboard, upholstered side rails and upholstered footboard with storage drawer | Yes |
| Nail trim optional | Yes |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Wood feet available in Smoke or Espresso finish | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (each compartment): W 27.94 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Product Type | Beds |
| Bedsizes | Queen |
Reviews
There are no reviews yet.