Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Modern and serene, the Pryce panel bed is fully upholstered with a stitched seam down the center of the headboard. Clean lines and a minimalist aesthetic create a classic, understated look. The wooden feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 14 |
| Cubes | 52.49 |
| Date Introduced | April 2013 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.25 in and 33.66 cm |
| Interior Bed Height | 13.25 in and 33.66 cm |
| Kitted Skus | 764FR66, 764H66 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 46 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Pieces Shown | 764FR66 Pryce Footboard/Side Rails and 764H66 Pryce Headboard |
| Product Name Search | Pryce Fabric Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 198.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 198.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered headboard with center stitched seam | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Slat Height | 6.50 in and 16.51 cm |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.