Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
In the Modulum collection, clean lines and a flawless balance of materials combine with relaxed sophistication for a look that’s bright, fresh, and effortless. There are midcentury references in this stunning bed, but with a modern update. A metal framed headboard and footboard are complemented with upholstered panels for a perfect textural balance. The soaring height of the headboard is allowed to draw all eyes as the footboard takes a low profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 31.58 |
| Fabric | B584 |
| Fabric Shown | B584 |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Kitted Skus | 315FR07, 315H07 |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 65.25 |
| Pieces Shown | 315FR07 Footboard/Side Rails and 315H07 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 248.6 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 248.6 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Fabric: B584 | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Kit includes queen 315H07 Modulum Headboard and 315FR07 queen Modulum Footboard/Side Rails | Yes |
| Glides | Yes |
| Upholstered headboard panel on Polished Stainless Steel frame with upholstered footboard panel with stainless steel posts and upholstered side rails | Yes |
| Panel’s center seam and two fabric sleeves attach to metal top rail | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 9.25 in and 23.5 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 89.50 in (227.33 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 65.25 in (165.74 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
Reviews
There are no reviews yet.