Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Monolith panel bed makes a bold statement with daring shapes and a fully upholstered design. A unique curved oval headboard is nested into the back and side panels, creating a one-of-a-kind style. Exposed wood feet are finished in Puma.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 31.29 |
| Fabric | B158 |
| Fabric Shown | B158 |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Kitted Skus | 343FR07, 343H07 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58.81 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 343FR07 Footboard/Side Rails and 343H07 Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 193.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Total Shipping Weight | 193.0 |
| Website Material | Fabric |
| Upholstered, shaped headboard, and upholstered footboard and side rails with exposed wood feet in Puma finish | Yes |
| Standard with performance fabric B158 | Yes |
| Slat Height | 6.44 in and 16.36 cm |
| Top Of Slat | 7.81 in and 19.84 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 94.25 in (239.4 cm) |
| Height | 58.81 in (149.38 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Qty On Hand | 26 and DC 11 |
Reviews
There are no reviews yet.