Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Monolith tall drawer chest showcases perfect proportions that create a balance of modern and rustic styles. A plinth base supports a bold case that is defined by rounded corners and is finished in Puma. Five soft-close drawers are highlighted by geometric cast aluminum hardware in Graphite finish.
Product Details
| Cubes | 36.2 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 42 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 270.0 |
| Total Shipping Weight | 270.0 |
| Website Material | Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Wirebrushed oak in Puma finish | Yes |
| Five pull-to-open, soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 43 and DC 31 |
| Width | 42 in (106.68 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.