Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Graham headboard is defined by a traditional and shapely silhouette. The curves are given an added detail with a lovely nailhead trim along the edge. Exposed wood feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King, Queen and Twin |
| Com | 6.75 |
| Cubes | 27.29 |
| Fabric | B203-200 |
| Fabric Shown | B203-200 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 87.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard is designed for use wtih standard bed frame | Yes |
| Fully upholstered camelback headboard with nailhead trim | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 4.25 in (10.79 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Width | 87.75 in (222.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.