Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Deeply textured wood crafts a compelling frame for the Outline panel bed. Finished in Cassel, the headboard offers comfort with a raised and upholstered panel. Bold wood shapes extends around the bed to the footboard, ending in slim block feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 44.93 |
| Fabric | B164 |
| Fabric Shown | B164 |
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Height | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Kitted Skus | 360FR02, 360H02 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Shown | 360FR02 Footboard/Side Rails and 360H02 Headboard |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Outline |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 284.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 6.56 in and 16.66 cm |
| Top Of Slat | 9.44 in and 23.98 cm |
| Total Shipping Weight | 284.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Slat support system | Yes |
| Performance Fabric: B164 | Yes |
| Headboard has inset upholstered panel framed in wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 0 and DC 5 |
| Depth | 95 in (241.3 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 80 in (203.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.