Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Deeply textured wood crafts a compelling frame for the Outline panel bed. Finished in Cassel, the headboard offers comfort with a raised and upholstered panel. Bold wood shapes extends around the bed to the footboard, ending in slim block feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 45.84 |
| Fabric | B164 |
| Fabric Shown | B164 |
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Introductions | NewAll |
| Kitted Skus | 360FR03, 360H03 |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Shown | 360FR03 Footboard/Side Rails and 360H03 Headboard |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Outline |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 289.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.56 in and 16.66 cm |
| Top Of Slat | 9.44 in and 23.98 cm |
| Total Shipping Weight | 289.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Performance Fabric: B164 | Yes |
| Headboard has inset upholstered panel framed in wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 91 in (231.14 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Qty On Hand | 58 and DC 95 |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.