Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Outline arm chair defines a modernist style with an exposed wood frame that contrasts with upholstered panels. The textural Cassel wood finish offers a casual accent to the sophisticated design with a livable approach.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 22.87 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B164 |
| Fabric Shown | B164 |
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Instock | Yes |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.25 |
| Overall Product Width | 22.50 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Outline Side Chair |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Outline |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 19.63 in and 49.86 cm |
| Shipping Weight | 79.0 |
| Total Shipping Weight | 79.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tack glides | Yes |
| Upholstered inback, outback and seat, framed in wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Wire-brushed oak legs in Cassel finish | Yes |
| Performance Fabric: B164 | Yes |
| Qty On Hand | 38 and DC 412 |
Reviews
There are no reviews yet.