Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Elegant and distinctly modern, the Ellis door chest combines unique materials in its singular design. White oak veneers in tamarind finish highlight the natural beauty of the wood grain. In a shimmering nickel finish, the cast aluminum outer case creates contrast and brings an industrial edge. Oblong metal pulls are a graceful touch.
Product Details
| Cubes | 31.77 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Tamarind |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Door Chest |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 274.0 |
| Total Shipping Weight | 274.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Case has exterior frame and an inner case box suspended from the frame by connectors. (Small open area all around case between inner and outer case. | Yes |
| Cast Aluminum door pull in Shiny Nickel finish. Two concealed hinge soft-close doors. Behind doors are one soft-close drawer with finger pull, one adjustable/removable shelf, and bottom shelf surface. Bernhardt name plate in left drawer. | Yes |
| Drawer construction: French dovetails front, English dovetails back, metal undermount drawer guides, drawers with oak veneered bottom in natural UV finish. | Yes |
| Not for use with TV | Yes |
| New Oak finish on interior case | Yes |
| Outer frame of cast Aluminum in Shiny Nickel finish | Yes |
| Unfinished back | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
Reviews
There are no reviews yet.