Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Stainless steel panels angle and bisect, forming a dramatic base on the Binti console table. Finished in Light Bronze, the metal base supports a wire-brushed wood top in Kona finish.
Product Details
| Cubes | 31.02 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 332 Light Bronze and WDF – Kona |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 175.49 |
| Total Shipping Weight | 175.49 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Multitriangular, polished stainless steel base in Light Bronze finish, supporting a table top of oak solids and veneers in Kona finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
| Qty On Hand | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.