Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Monolith nightstand takes a substantial form and softens the edges and corners for an organic aesthetic. Texture is spotlighted in the top’s faux stone sides in Millstone finish, as well as the wirebrushed oak base in Puma finish. One soft-close drawer is opened with a hidden fingerpull.
Product Details
| Cubes | 17.08 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 343 Millstone and WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| One pull-to-open, soft-close drawer with finger pull | Yes |
| Wirebrushed oak base in Puma finish, supporting drawer box with smooth top and textured faux stone sides in Millstone finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 7 and DC 26 |
Reviews
There are no reviews yet.