Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tribeca door chest offers modern urban style with a raised geometric pattern inspired by the grid design of city streets. Finished in dark Tadon, the chest has two push-to-open doors that open to reveal adjustable shelves. The base offers a complementary look with textured steel in Barlow finish.
Product Details
| Cubes | 30.01 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow and WDF – 333 Tadon |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 48.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Door Chest |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 229.0 |
| Total Shipping Weight | 229.0 |
| Website Material | Metal, Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of the Tadon finish and make each piece unique | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Raised geometric pattern on two push-to-open, soft-close doors | Yes |
| Two adjustable shelves behind each door | Yes |
| White oak solids and veneers in Tadon finish on case with textured steel base in Barlow finish | Yes |
| Depth | 20.38 in (51.77 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 48.50 in (123.19 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
Reviews
There are no reviews yet.