Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tribeca buffet offers a modern urban style with a raised geometric pattern inspired by the grid design of city streets. Finished in dark Tadon, the buffet has three push-to-open doors that open to reveal drawers, two adjustable shelves and two fixed shelves. The base offers a complementary look in textured steel in Barlow finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 38.33 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow and WDF – 333 Tadon |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 64.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Buffet |
| Program | Tribeca |
| Shipping Weight | 302.0 |
| Total Shipping Weight | 302.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Behind middle door are two adjustable shelves | Yes |
| Behind the doors on each end are a pull-to-open, soft-close drawer with Guardian cloth and silver insert and storage space above and below each drawer | Yes |
| Raised geometric pattern on three push-to-open, soft-close doors | Yes |
| Suitable for use with TV | Yes |
| White oak solids and veneers in Tadon finish on case with textured steel base in Barlow finish | Yes |
| Vents and a grommet hole in each section | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Roomtype | Dining and Living |
| Qty On Hand | 42 and DC 24 |
| Depth | 20.50 in (52.07 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 64.50 in (163.83 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.