Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Visible natural features of the wood add authenticity to the Tribeca nightstand in Aurum finish. Geometric shaping on the textured steel legs provides a contemporary touch. Each of the two drawers has a textured metal pull tab in Barlow finish. The design also includes a two-port USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 17.71 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow and WDF – 333 Aurum |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two soft-close drawers with steel tab pulls in Barlow finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit | Yes |
| White oak solids and veneers in Aurum finish on two textured steel sled bases in Barlow finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 89 and DC 24 |
Reviews
There are no reviews yet.