Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The East Hampton dresser maintains a minimalist sensibility, though its elegant lines and refined proportions reveal a subtle sophistication. Achieved through meticulous craftsmanship, a Cerused Linen finish highlights the linear wood grain of the quartered ash veneers. Shaped in rectangles with a gentle concave form, the hardware is forged in die cast nickel-plated zinc with an Aged Silver finish, adding texture and a delicate luster. Details such as a bowed front, wood beading and metal ferrules contribute to the refined aesthetic.
Product Details
| Cubes | 49.62 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 395 Aged Silver and WDF – 395 Cerused Linen |
| Overall Product Height | 37 |
| Overall Product Width | 72.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Dresser |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 271.0 |
| Total Shipping Weight | 271.0 |
| Website Material | Wood |
| Center drawers have bowed fronts | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Nine drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish | Yes |
| Wood bead around top | Yes |
| Metal ferrules – excluding center back legs | Yes |
| Depth | 23.25 in (59.05 cm) |
| Height | 37 in (93.98 cm) |
| Qty On Hand | 46 |
| Width | 72.25 in (183.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.