Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
This all-wood East Hampton dining table is designed for versatility. While perfect for an intimate space, its two-pedestal base and two 20 leaves allow it to extend to accommodate large groups. Its decorative cerused finish is created from a combination of different colored pigments to highlight the woods natural grain pattern, creating a distinct handmade, elegant look.
Product Details
| Cubes | 39.92 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Kitted Skus | 395242, 395244 |
| Number Of Leaves | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 395242 Dining Table Top and 395244 Dining Table Base |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0024.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 347.0 |
| Total Shipping Weight | 347.0 |
| Website Material | Wood |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Two 20″ leaves | Yes |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.