Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The three-drawer East Hampton hall chest features shaped vertical overlays, adding depth and dimension to the minimalist design. Quartered ash veneers are presented in a Cerused Linen finish, created using light wire brushing and cerusing techniques to highlight the linear wood grain. The soft finish blends with the subtle curvature of the overlays to create a look that is slightly feminine. Slender tapered feet contribute to the clean, modern aesthetic.
Product Details
| Cubes | 24.31 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Overall Product Height | 33.44 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Drawer Chest |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0009.jpg, Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0013.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Three drawers with shaped vertical overlays | Yes |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish | Yes |
| Depth | 19.19 in (48.74 cm) |
| Height | 33.44 in (84.94 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| Qty On Hand | 60 |
Reviews
There are no reviews yet.