Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A pattern of metal and wood offers an interplay of light and shadow on the Tempo dresser. Six raised-panel drawer fronts have sandblasted aluminum overlays in Satin Nickel finish over wirebrushed oak in Larza finish. This beautiful modern dresser rests on a wood plinth base.
Product Details
| Cubes | 41.33 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 346 Satin Nickel and WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 351.0 |
| Total Shipping Weight | 351.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Six push-to-open drawers | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Wirebrushed oak in Larza finish with smooth top and raised panel drawer fronts with random sandblasted aluminum overlays in Satin Nickel finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Qty On Hand | 114 and DC 44 |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.