Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The top of the Tempo bench appears to fold over the long seat, giving the design a comfortable modern style. The seat rests on a wooden plinth base in Larza finish. It’s a linear look that offers flawless balance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.05 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B157 |
| Fabric Shown | B157 |
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Tempo Bench |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 56 in and 142.24 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 82.0 |
| Total Shipping Weight | 82.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Standard with performance fabric B157 | Yes |
| Upholstered with plinth base in Larza finish | Yes |
| Qty On Hand | 0 and DC 8 |
Reviews
There are no reviews yet.