Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tribeca panel bed crafts a modern organic look with an upholstered headboard and footboard that feature unique double welt flanges. The side rails are also upholstered, softening the sleek straight lines of the design. Four wood feet are finished in Aurum.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 48.80 |
| Fabric | B129 |
| Fabric Shown | B129 |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.38 in and 33.99 cm |
| Interior Bed Height | 26 in and 66.04 cm |
| Kitted Skus | 333FR07, 333H07 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 71 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 333FR07 Footboard/Side Rails and 333H07 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 247.8 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 5.25 in and 13.34 cm |
| Total Shipping Weight | 247.8 |
| Exposed oak feet in Aurum finish | Yes |
| Fabric: B129 | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Upholstered headboard and footboard with double welt flange and upholstered side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 9.25 in and 23.5 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 99.50 in (252.73 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 71 in (180.34 cm) |
| Qty On Hand | 84 and DC 7 |
Reviews
There are no reviews yet.