Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The wood frame of the Acora nightstand, featuring three-dimensional drawer fronts, is wrapped in beautiful sheets of brass and sits on a plinth base. Each seam is also finished with brass nailheads, giving the design a tailored detailing. Two drawers open to reveal a glossy black interior and an A+C USB charging unit is included.
Product Details
| Cubes | 19.34 |
|---|---|
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 194.0 |
| Total Shipping Weight | 194.0 |
| Website Material | Metal |
| A+C USB Charging unit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Black interior finish | Yes |
| Brass-clad with German silver technique in Aged Brass finish with patchwork multilevel drawer fronts | Yes |
| Two pull-to-open, soft-close drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.