Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Keali nightstand showcases straightforward lines and a strong geometric shape for a modern design on a plinth base. Bold and textured cast aluminum hardware complements the nightstand’s shape on two drawers. And an Ebonized Pine finish creates a dark visual interest with depth.
Product Details
| Cubes | 17.05 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Ebonized Pine |
| Overall Product Height | 26 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 167.0 |
| Total Shipping Weight | 167.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Bernhardt name plate in top drawer | Yes |
| cast aluminum pulls | Yes |
| Ebonized Pine finish with two drawers and plinth base | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 26 in (66.04 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| Qty On Hand | 47 |
Reviews
There are no reviews yet.