Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Crafted from poplar solids and engineered faux anigre veneers, the Axiom nightstand merges clean lines with a 3-D motif of an inverted pyramid. The dynamic pattern adds depth and originality to this glamorous transitional piece. Two silky, low-sheen finishes, Linear White and Linear Gray, serve as the perfect complement to the hand-applied plaster overlays on the doors, finished in White Linen. With its sleek form and unique materials, this nightstand makes a sophisticated statement.
Product Details
| Cubes | 17.17 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey, WDF – 381 Linear White and WDF – 381 White Linen |
| Overall Product Height | 32.13 |
| Overall Product Width | 33.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0022.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 154.0 |
| Total Shipping Weight | 154.0 |
| Website Material | Wood |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Three drawers with cast shaped overlay drawer fronts in White Linen finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Linear Gray finish on case with Linear White finish on end panels | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 32.13 in (81.61 cm) |
| Qty On Hand | 69 and DC 10 |
| Width | 33.63 in (85.42 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.