Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its rustic appeal and modern curvilinear design, the Gainsford cocktail table embodies casual, eclectic style. Four curved cast aluminum legs bracket a round wood top featuring sandblasted oak veneers. A weathered charcoal finish accentuates the wood grain, while a graphite finish on the metal adds texture and a touch of industrial chic.
Product Details
| Cubes | 24.37 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite and WDF – Weathered Charcoal |
| Overall Product Height | 16.75 |
| Overall Product Width | 61 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 163.0 |
| Total Shipping Weight | 163.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Sandblasted oak veneered top in Weathered Charcoal finish | Yes |
| Cast aluminum legs in Graphite finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 61 in (154.94 cm) |
| Height | 16.75 in (42.55 cm) |
| Width | 61 in (154.94 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.