Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. The Goodman nightstand carves out a unique look by merging contrasting styles and finishes. A Rustic Gray finish on the white oak veneers lends a warm, natural look, while a White Plaster finish on the minimalist base is clean and contemporary. The beautifully crafted, touch-to-open drawer eliminates the need for hardware, adding to the streamlined look.
Product Details
| Cubes | 18.07 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey and WDF – White Plaster |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 167.0 |
| Total Shipping Weight | 167.0 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Two tone combination finish with Rustic Gray finish on drawer box, top and ends and White Plaster finish on remainder of case | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| One touch-to-open drawer | Yes |
| Oak solids and rustic flat cut white oak veneers | Yes |
| Depth | 19.38 in (49.23 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 36 |
Reviews
There are no reviews yet.