Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Lushly rounded arms and a softly curved frame make a bold comfort statement in the Rylan sectional. The back is tightly upholstered for the perfect support, while the deep seat invites an extended stay. The sectional can be configured to suit your style with the individual Rylan chairs.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Tight back |
| Cubes | 204.03 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 5572-000 |
| Fabric Shown | 5572-000 |
| Kitted Skus | N4530, N4530, N4530, N4532, N4535, N4536 |
| Marketing Labels | Rylan Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 160 |
| Pieces Shown | N4530 Rylan Armless Chair, N4532 Rylan Corner Chair, N4535 Rylan Right Arm Chair and N4536 Rylan Left Arm Chair |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 31.5 in and 80.01 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 540.0 |
| Total Shipping Weight | 540.0 |
| Website Material | Fabric |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–jX2lZeyt–/dujqa9ah7o6uymhbbi1j.pdf |
| Sectional Skus | N4530, N4532, N4535 and N4536 |
| Depth | 124 in (314.96 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 160 in (406.4 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized shaped arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.