Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Santa Barbara collection offers a fresh perspective on traditional furniture design. Inspired by Californias laid-back vibe, the Santa Barbara bachelors chest features wire-brushed, cerused oak veneers with subtle textures and light strokes of color in the grain. The Sandstone finish is bright and fresh, while the steel ring pulls in tinted Vintage Nickel have an aged look. The attention to detail and artistry continues with overlays on the three drawers and turned bun feet.
Product Details
| Cubes | 21.1 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 39.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Santa Barbara |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 156.53 |
| Total Shipping Weight | 156.53 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Turned foot | Yes |
| Wood top is removable for use of optional 385-230S stone top | Yes |
| Three drawers with overlays | Yes |
| Depth | 20.63 in (52.4 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Qty On Hand | 61 and DC 13 |
| Width | 39.63 in (100.66 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.