Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Striking the perfect balance between traditional design and casual comfort, the Santa Barbara arm chair offers sophisticated, livable style. The elegant curves of the wings, arms and saber legs form a graceful silhouette. For a polished yet laid-back feel, a handsome Sandstone finish on the exposed frame complements tan fabric tones on the upholstered seat and back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Fabric | B356 |
| Fabric Shown | B356 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 43 |
| Overall Product Width | 25.13 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0025.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.88 in and 50.5 cm |
| Seat Height | 19.63 in and 49.86 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 60.41 |
| Total Shipping Weight | 60.41 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered seat, inback, outback, both sides of wing and portion of the arm | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cubes | 22.91 |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 43 in (109.22 cm) |
| Width | 25.13 in (63.83 cm) |
| Qty On Hand | 51 and DC 4 |
Reviews
There are no reviews yet.