Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
In a clean design with distinctive accents, the Santa Barbara bench unites uncommon materials inspired by Californias laid-back vibe and unique sense of style. The upholstered seat is wrapped in creamy performance fabric with a faux leather look and feel. The six tapered legs feature wire-brushed, cerused oak veneers in a handsome Sandstone finish. On each leg, a square faceted metal medallion is finished in a tinted Vintage Nickel for an aged look. These neutral shades form a fresh color palette, delivering a polished yet casual feel.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 14.44 |
|---|---|
| Fabric | B446 |
| Fabric Shown | B446 |
| Finish Shown | MTF – 385 Vintage Nickel and WDF – 385 Sandstone |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Bench |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0033.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 16 in and 40.64 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 60 in and 152.4 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 59.52 |
| Total Shipping Weight | 59.52 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Stainless steel medallion at the top of each post in Vintage Nickel finish | Yes |
| Upholstered seat in performance fabric | Yes |
| Six wood legs | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 30 and DC 12 |
Reviews
There are no reviews yet.