Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bands of sandblasted aluminum intersect to form the base of the Tempo nightstand, engineered to sit on the right side of a bed. One band extends over the nightstand’s drawer front to give it an architectural look. The top adds a casual note in wirebrushed oak finished in Larza. High-tech details include a two-port A+C USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 17.02 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 346 Satin Nickel and WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 93.0 |
| Total Shipping Weight | 93.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Front accent aluminum post on front-facing right side | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| One pull-to-open, soft-close drawer with finger pull | Yes |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wirebrushed oak drawer box in Larza finish and open sandblasted aluminum base in Satin Nickel finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 45 |
Reviews
There are no reviews yet.