Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Rhythmic vertical panels of wood create a beautiful depth and dimension on the Tempo tall drawer chest. Crafted of wirebrushed oak in Larza finish, the chest has five push-to-open drawers. It offers a relaxed look with an elevated style.
Product Details
| Cubes | 38.92 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 44 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 322.0 |
| Total Shipping Weight | 322.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five push-to-open drawers | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Wirebrushed oak in Larza finish with raised panel drawer fronts | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 48 |
| Width | 44 in (111.76 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.