Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Rhythmic vertical panels of wood create a beautiful depth and dimension on the Tempo dresser. Crafted of wirebrushed oak in Larza finish, the dresser has six push-to-open drawers. It offers a relaxed look with an elevated style.
Product Details
| Cubes | 41.33 |
|---|---|
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 355.0 |
| Total Shipping Weight | 355.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Six push-to-open drawers | Yes |
| Wirebrushed oak in Larza finish with smooth top and raised panel drawer fronts | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.