Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A balance of sleek lines and sharp angles, the Trane nightstand speaks the universal visual language of geometry. The minimalist form features an open front-to-back center with white oak veneers on the interior finished in cerused greige. On the exterior, stainless steel sheet metal is finished in tarnished nickel for a shimmering, textured look. A hidden trapezoidal drawer is ideal for discreet storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.25 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Overall Product Height | 29.76 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 181.0 |
| Total Shipping Weight | 181.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Back panel painted black (behind drawer and lower section) | Yes |
| Open front-to-back center section with Cerused Greige interior finish | Yes |
| One drawer | Yes |
| Stainless steel sheet metal exterior in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Depth | 20.06 in (50.95 cm) |
| Height | 29.76 in (75.59 cm) |
| Qty On Hand | 37 |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.