Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sculptural style is redefined in a modern metallic design for the Argos console table. Lines and curves outline a Brutalist inspiration with texture and dimension. The table is clad in German silver with an Aged Brass finish.
Product Details
| Cubes | 35.65 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 300.0 |
| Total Shipping Weight | 300.0 |
| Website Material | Metal |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Brass-clad German silver technique in Aged Brass finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
Reviews
There are no reviews yet.