Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The curved legs and upholstered seat of the Tribeca bench call to mind traditional forms, but the design is reimagined with a textured steel base that offers a more modern and minimalist look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 16.44 |
|---|---|
| Fabric | B129 |
| Fabric Shown | B129 |
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 55.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Bench |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Upholstered seat supported by steel base with curved legs in Barlow finish | Yes |
| Fabric: B129 | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 73 and DC 18 |
| Width | 55.75 in (141.6 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.