Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Arcadia bench offers an effortless and modern sensibility. Bold shaping and rounded forms in Clay finish are crafted in resin for the two legs and in oak for the bench seat. Woodgrain texture highlights the natural organic design.
Product Details
| Cubes | 10.7 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 334 Clay |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Arcadia |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 75.2 |
| Total Shipping Weight | 75.2 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Oak seat and cast resin, woodgrain-textured legs in Clay finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 57 |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.