Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An elemental, serene design marks this stunning Arcadia buffet. The three doors have faux stone overlays in Kalta finish that mimic flowing woodgrain or swirls of natural marble. The wire-brushed oak case in Clay finish offers a tactile element, while the interior provides necessary functionality.
Product Details
| Cubes | 47.38 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 334 Kalta and WDF – 334 Clay |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 74 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Buffet |
| Program | Arcadia |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 378.0 |
| Total Shipping Weight | 378.0 |
| Website Material | Wood |
| Suitable for use with TV and/or other media | Yes |
| Two adjustable shelves behind each end door | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Case crafted with quartered oak solids and veneers in Clay finish with faux stone doors in Kalta finish | Yes |
| Three covered grommets and vents | Yes |
| Three push-to-open, soft-close doors | Yes |
| Behind center door is one pull-to-open, soft-close drawer with silverware insert | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet included | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 74 in (187.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.