Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Stunning in its simplicity, the Modulum arm chair showcases the geometric forms that highlight this collection. Gentle curves meet straight lines in the back, arms and seat, offering comfort balanced on an exposed wood frame.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.81 in and 65.56 cm |
|---|---|
| Com | 4.25 |
| Cubes | 30.53 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 315 Sahara |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Modulum Arm Chair |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Modulum |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19.63 in and 49.86 cm |
| Seat Width | 20 (at front) in |
| Shipping Weight | 127.60000000000001 |
| Total Shipping Weight | 127.60000000000001 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood seat base, rails and legs of quartered ash solids in Sahara finish | Yes |
| Black glides | Yes |
| Fully upholstered back, arms & welted seat in available fabric options | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.