Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Streamlined modern style is perfectly designed in the Outline arm chair. The sleek silhouette seems simple but has a sophisticated focus with tight upholstery and softened lines. The exposed wood legs are finished in Cassel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Cubes | 35.33 |
| Fabric | B584 |
| Fabric Shown | B584 |
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 24.88 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Outline |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.50 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 93.0 |
| Total Shipping Weight | 93.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Performance Fabric: B584 | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Upholstered seat, back and arms with exposed wire-brushed oak legs in Cassel finish | Yes |
| Depth | 24.88 in (63.2 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 42 and DC 58 |
| Width | 24.88 in (63.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.