Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Outline nightstand has a distinctive design that features a metal frame that wraps around the wooden top. The metal finished in Atra extends to the floor and crosses to create a sleek stretcher. The single drawer has a recessed metal pull tab.
Product Details
| Cubes | 17.53 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Outline |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| One pull-to-open, soft-close drawer with applied textured aluminum tab pull in Atra finish | Yes |
| Open base with stretchers | Yes |
| Wire-brushed oak in Cassel finish with applied textured steel frame in Atra finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| $modifiedat | 20250425034804 |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Qty On Hand | 7 and DC 23 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.