Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Recessed detailing defines seven drawers on the Outline dresser. Three drawer sizes create a geometric visual style, while natural wood grain and metal pulls balance an organic look. The design, resting on a plinth base, is finished in Cassel.
Product Details
| Cubes | 43.53 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Outline |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 359.0 |
| Total Shipping Weight | 359.0 |
| Website Material | Wood |
| Wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Seven pull-to-open, soft-close drawers with applied textured aluminum tab pulls in Atra finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 31 and DC 106 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.