Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Santa Barbara offers a fresh perspective on traditional furniture design. The Santa Barbara upholstered arm chair combines a clean aesthetic with graceful curves and a light palette. Welt trim accentuates the elegant contours of the arms and back, while a handsome Sandstone finish on the tapered legs blends seamlessly with neutral fabric for a polished yet casual feel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Cubes | 32.39 |
| Fabric | B356 |
| Fabric Shown | B356 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 41 |
| Overall Product Width | 23.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0025.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Width | 21.75 in and 55.24 cm |
| Shipping Weight | 105.82 |
| Total Shipping Weight | 105.82 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered seat, inback, outback, inarms and outarms | Yes |
| Welt trim around seat and inset on outside arms and outside back | Yes |
| Depth | 27.38 in (69.55 cm) |
| Height | 41 in (104.14 cm) |
| Width | 23.75 in (60.33 cm) |
| Qty On Hand | 38 |
Reviews
There are no reviews yet.