Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Solaria arm chair showcases a reflective purity in a relaxed and unpretentious profile. The back sweeps to the floor with a graceful style that also encircles a deep and rounded seat. Movement goes from form to function with casters that allow the chair to smoothly roll to and from a table.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.04 |
|---|---|
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B582 |
| Fabric Shown | B582 |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 26.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Solaria Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 103.6 |
| Total Shipping Weight | 103.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered arm chair with rounded back | Yes |
| Floor glides | Yes |
| Quartered ash solids | Yes |
| Qty On Hand | 233 |
Reviews
There are no reviews yet.