Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tahlia side chair evokes Hollywood Regency with the light touch of lucite. Constructed from an acrylic frame with an upholstered seat, this whimsical and eye-catching ghost chair will be the center of attention in any room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 33.19 |
| Fabric | B384-010 |
| Fabric Shown | B384-010 |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Acrylic and Fabric |
| Acrylic chair frame with exposed back and legs | Yes |
| Upholstered seat | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 24.25 in (61.59 cm) |
| Height | 39 in (99.06 cm) |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.