Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Helena sofa’s oversized track arms, low profile, and brushed stainless steel feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the sofa offers luxe feather-down cushions for the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 81.5 in and 207.01 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 19.5 |
| Cubes | 69.44 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 81.5 in and 207.01 cm |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| Knife-edge, weltless back pillows | Yes |
| Luxe feather down seat cushions | Yes |
| Rooted in contemporary design | Yes |
| Qty On Hand | 442 |
Reviews
There are no reviews yet.